هوش مصنوعی کوانتومی چیست؟

کامپیوترهای کوانتومی و هوش مصنوعی هر دو تکنولوژی های نوینی هستند که این روزها همیشه در خبرها هستند و قرار استتغییرات زیادی را در زندگی ما انسان ها بوجود آورند. حالا تصور کنید که این دو تکنولوژی پیچیده و نوین با هم ترکیب شوند. این تکنولوژی ترکیب شده را هوش مصنوعی کوانتومی (Quantum AI) یا هوش کوانتومی Quantum Intelligence (QI) می نامند. گرچه در حال حاضر از هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما و بر روی کامپیوترهای کلاسیک استفاده می شود اما قابلیت های آن بسیار محدود است. هوش مصنوعی به علت استفاده از داده های بسیار زیاد که به آن کلان داده (Big Data) می گویند، نیاز به قدرت پردازشی بسیار زیاد دارد که کامپیوترهای کلاسیک قادر به پردازش سریع آن نیستند. کامپیوترهای کوانتومی قادر به پردازش بسیار زیاد این داده ها هستند که باعث می شود هوش مصنوعی مسائل بسیار پیچیده را در مدت زمانی کوتاه حل کند که برای کامپیوترهای کلاسیک امروزی حل کردن آن ها چند هزار سال طول می کشید.  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هوش مصنوعی به صفحه هوش مصنوعی بروید.

کامپیوتر کوانتومی چیست؟

کامپیوتر کوانتومی (Quantum computer) ماشینی است که از ویژگی های فیزیک کوانتومی مانند برهم نهی (Superposition) و درهم تنیدگی (Entanglement) برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. استفاده از قوانین فیزیک کوانتوم باعث می شود که کامپیوترهای کوانتومی دارای سرعت پردازش بسیار زیاد باشند که بسیار بیشتر از بزرگترین سوپر کامپیوترهای امروزی است. کامپیوترهای کلاسیک امروزی که در واقع همان سوپر کامپیوترها، سرورها، کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ و حتی تلفن های همراه ما هستند از سیستم باینری (بیت) یا همان 0 و 1 برای پردازش اطلاعات استفاده می کنند. در کامپیوترهای کوانتومی بجای بیت از کیوبیت (Qubit) استفاده می شود.  کیوبیت می تواند همزمان عدد 0 و 1 و یا هر عددی بین این دو باشد که باعث می شود قدرت پردازش کامپیوترهای کوانتومی بسیار بیشتر شود.

کاربردهای هوش مصنوعی کوانتومی

با اینکه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (Machine Learning) و علم داده در سال های اخیر پیشرفت های بسیاری کرده اند اما بخاطر محدودیت سرعت پردازش بازدهی زیادی ندارند. کامپیوترهای کلاسیک امروزی قدرت پردازش حجم زیاد داده و استفاده از آن در یادگیری ماشین را ندارند. کامپیوترهای کوانتومی با قدرت پردازش بسیار زیاد خود این محدودیت را برطرف خواهند کرد. در اینجا به بعضی کاربردهای هوش مصنوعی کوانتومی می پردازیم.

پردازش حجم بسیار زیاد داده

ما انسن ها هر روز  2.5 اگزابایت (معدل یک میلیون ترابایت!) اطلاعات تولید می کنیم. این حجم اط اطلاعات برابر 250 هزار کتابخانه کنگره آمریکا است. کامپیوترهای کوانتومی می توانند این حجم زیاد داده را پردازش کرده و الگوی (Pattern) این داده ها و یا نقص آن ها را با سرعتی بسیار زیاد شناسایی کنند.

حل سریع مسائل پیچیده

کامپیوترهای کوانتومی می توانند مسائل پیچیده که برای یک کامپیوتر کوانتومی هزاران سال طول می کشد را در چند ثانیه حل کنند. همچنین آنها می توانند همزمان داده ها را از چند ورودی گرفته و به صورت همزمان آنها را پردازش کنند.

مدل های بیزنسی (کسب و کار) بهتر

با افزایش بسیار زیاد حجم داده در صنایعی مانند فروش آنلاین، حوزه مالی و پزشکی و داروسازی، کامپیوترهای کلاسیک در پردازش این داده ها عقب افتاده اند. شرکت های صنایع مختلف به دنبال کامپیوترهای کوانتومی برای پردازش این حجم از داده هستند. برای پیدا کردن مدل های بیزنسی بهتر، این شرکت ها نیاز به پردازش حجم بسیار زیادی از اطلاعات و حل مسائل پیچیده و ساخت مدل ایده آل بیزنسی دارند که تنها توسط هوش مصنوعی کوانتومی قابل اجرا خواهد بود.

مدیریت همزمان چند دیتاست

مدیریت و ترکیب چند دیتاست (Dataset) نیازمند پردازش بسیار قوی است که از عهده کامپیوترهای کلاسیک امروزی برنمی آید. کامپیوترهای کوانتومی مدیریت دیتاست ها را بسیار آسان تر و به آنالیز آن ها کمک می کند.